27 Ocak 2013 Pazar

ABDURRAHİM KARAKOÇ KÜLTÜR MERKEZİ

Bahçelievler İsmek'e Bağlı Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezi İletişim Bilgileri: 


Yetkili Adı    EMİNE CANAN YIKILMAZ
E-posta Emine Canan Yıkılmaz: eminecananyikilmaz@ismek.org,
Telefon           212 654 77 90 - 212 657 67 65
 Adres  Yenibosna Merkez Mahallesi Nigar Sok. No.21 
Yenibosna – Bahçelievler

Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezi'nde verilen eğitimler: 


Ebru   
Gitar Eğitimi (Klasik Gitar)    
Guaj Boya Resim
Hüsn-ü Hat
Keman Eğitimi (Batı Müziği)
Ney Eğitimi
Tezhip
Ud Eğitimi


ÇALIŞLAR SPOR EĞİTİM MERKEZİ


Bahçelievler İlçesi İSMEK'e bağlı Çalışlar Spor Eğitim Merkezi İletişim Bilgileri: 

Yetkili Adı    DİLEK YEŞİL OKYAY
Yetkili Adı    ZAFER ÇERMAN
E-posta Dilek Yeşil Okyay: dilekokyay@ismek.org,
E-Posta Zafer Çerman: zafercerman@ismek.org
Telefon           0212 555 30 33
Faks    0212 555 30 33
Adres  İZZETTİN ÇALIŞLAR CAD. ŞAİR ORHAN SOK. NO:40/1
 ÇALIŞLAR/BAHÇELİEVLER

Çalışlar Spor Eğitim Merkezi'nde fitnes ve aerobik dersleri verilmektedir.


20 Ocak 2013 Pazar

Bir Çöp Hikayesi

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesinden dört genç bitirme projelerini gerçekleştirmek üzere yola çıktılar… Daha önce işlenmemiş bu proje onları çöpün dünyasına soktu ve çöpün insanlarıyla konuşturdu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yeterli kredi çıkmadığı için

13 Ocak 2013 Pazar

Fransa'da Eşcinsel Evliliğe Karşı Yürüyüş

escinselFransa’da en az 300 bin kişinin katılacağı yürüyüş için hazırlanılıyor. Fransa’nn başkenti Paris’in 3 bölgesinde başlayan yürüyüş Champ de mars bölgesinde buluşacaklar. Yürüyüşün akşam saatlerinde bitirilmesi planlanıyor.   Eşcinsel evliliğe karşı yapılan yürüyüşün önde gelen isimleri resmi eşcinsel evlilik yapılmasın karşı olan belediye başkanları yer alıyor. Paris Polisinde tüm izinler iptal edilerek seferberlik alarmı verildi. Yürüyüşlerde olay çıkmaması için Fransız Polisi en üst düzey alarma geçirildi.   Anamuhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) başta olmak üzere sağcı ve muhafazakar partiler ile Katolik derneklerin, yasa tasarısı aleyhindeki gösteriye yoğun ilgi gösterdiği gözleniyor. Eşcinsel evliliğe karşı çıkan Müslüman dernekleri de Katolik derneklerle yasa tasarısına karşı çıkıyor.   Katolik Kilisesi’nden yapılan açıklamada, tasarıya kesinlikle karşı olduklarını ve muhafazakar seçmenlerin tasarıya tepkisiz kalmamaları istendi. Fransa'da özel Katolik okulların, tasarıyla ilgili tartışmaya müdahil olmasından çekinen hükümet, okul müdürlerine ''dikkatli'' olunması çağrısı yapıyor. Fransız kamuoyu eşcinsel evliliğe soğuk bakmıyor. Seçmenlerin büyük bir çoğunluğu kişisel özgürlükler adına eşcinsel evliliklerin kimseyi ilgilendirmediğini ve yapılabileceği görüşünü paylaşıyor. Seçmenlerin %54’ü tasarının onaylanmasının gerektiğini düşünüyor.

1 Ocak 2013 Salı

Adet Söktürücü Bitkiler

Geciken reglde ilk akla gelen gebeliktir. Fakat pek çok sebep bu oluşumu geciktirmiş olabilir. Adet söktürücü bitkiler. Stres, sigara, dengesiz beslenme ve hormonal sebepler sayılabilir. Bitkisel olarak bu durumu düzenlemeye destek çözümlerle her şeyin normale dönmesi sağlanabilir.

Maydanoz, civanperçemi, papatya, nane, nergis, kimyon, safran, rezene, anason, havuç tohumu, karabaş otu, misk ve adaçayı. Bu bitkilerden istenilen herhangi biri çay olarak demlenir ve günde 3-4 bardak içilir.

2 çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumu çay olarak demlenir ve içilir.

Kereviz ve taze üvez meyvesi tüketmenin adet söktürücü faydaları vardır.

Adet söktürücü diye adlandırılan ilaçlar (haplar, tabletler, iğneler) kadın hastalıkları ile ilgili en sık kullanılan ilaçlardır ve çoğu kadın en az bir kere kullanmıştır. Bu ilaçların bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen öncelikle şunu belirtmek gerekir ki asla doktor denetimi altında olmadan kullanılmaları gereken ilaçlardır. Bunlar hormon içeren ilaçlardır ve bu nedenle doktor denetimi altında olmadan yanlış kullanımlar adet düzensizliği başta olmak üzere bir takım problemelre yol açabilirler.

Adet (regl) söktürücü bitkiler sadece progesteron (gestagen) hormonu içeren ilaçlardır. Bazı durularda östrojen ve progesteron hormonu içeren ilaçlar da adet söktürücü olarak kullanılırlar.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki eder?
Adet söktürücü ilaçların etki mekanizması kadının normal adet düzenini taklit etmesine dayanır. Kadınların adet döngülerinin ilk yarısında östrojen hormonu, ikinci yarısında progesteron hormonu baskındır. İkinci yarıda artan bu progesteron hormonunun azalması (progesteron çekilmesi) sonucunda adet kanaması başlar. adet söktürücü ilaçlar da aynen bu durumu taklit eder, önce progesteron verilir daha sonra ilaç kesildiğinde progesteron azalır ve kanama olur. Adet kanaması genellikle ilaç kesildikten 3-5 gün sonra başlar. Bazen 1 hafta – 10 günü bulabilir adetin başlaması.

Adet söktürücü bitkiler kullanılırken hamilelik şüphesinin kesinlikle olmaması gerekir çünkü bu ilaçların çoğu hamilelik sırasında kullanılmayan ilaçlardır. Bazı progesteron içeren ilaçlar hem adet söktürücü olarak hem de gebelik de bazı durumların tedavisinde kullanılırlar.

Sonuç olarak adet söktürücü bitkiler diğer ilaçlar gibi asla doktor kontrolü altında olmadan kullanılmamalıdır, bunların kullanım zamanı ve dozu önemlidir. Her adet gecikmesi adet söktürücü kullanılmasını gerektirmez. Bazı adet gecikmelerinde başka ilaçların kullanılması gerekebilir ve adet söktürücü ilaçlar bu durumda faydadan çok zarar getirebilir.